قوانین و مقررات

کاراپتو به عنوان ابزارهای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در ارزهای دیجیتال، بستری جهت سرمایه‌گذاری افراد حقیقی در رمز ارزها بوده و تابع قوانین رسمی جمهوری اسلامی ایران می‌باشد. ضوابط زیر به منزله تعهدنامه استفاده از خدمات و فعالیت در کاراپتو می‌باشد. ثبت‌نام و انجام هرگونه فعالیت در کاراپتو به منزله مطالعه، پذیرش و تایید این قوانین تلقی می‌گردد و کلیه کاربران موظف هستند پیش از ثبت‌نام در کاراپتو، این قوانین را به طور کامل مطالعه و تنها در صورت پذیرش آنها نسبت به ثبت‌نام، فعالیت و استفاده از خدمات کاراپتو اقدام نمایند. لذا کاراپتو مسئولیتی در قبال عدم آگاهی کاربران نسبت به قوانین سایت نخواهد داشت. هرگونه تغییر در قوانین و مقررات از طریق سایت به اطلاع کاربران خواهد رسید.

قوانین استفاده از خدمات و سرمایه‌گذاری در کاراپتو

 • کاربران موظف هستند که کلیه‌ی فعالیت‌های خود در کاراپتو را در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران انجام داده و هیچگونه فعالیتی خارج از چارچوب این قوانین انجام ندهند.
 • اطلاعات وارد شده هنگام ثبت‌نام می‌بایست مطابق با مشخصات هویت واقعی فرد باشد و مسئولیت هرگونه مغایرت در این خصوص برعهده کاربر خواهد بود.
 • از آنجاییکه انجام بخشی از فعالیتها در کاراپتو منوط به احراز هویت افراد می‌باشد، کاربران موظف هستند اطلاعات و مدارک مورد نیاز را با رعایت صداقت بارگذاری نماید، لذا در صورت تشخیص هرگونه مغایرت و یا تخلف در این خصوص، علاوه بر اینکه کلیه مسئولیت بر عهده کاربر مربوطه میباشد، کاراپتو می‌تواند ادامه ارائه خدمات به کاربر متخلف را متوقف نموده و در صورت لزوم موضوع را از طریق مراجع قانونی بررسی و پیگیری نماید.
 • کاربر متعهد می‌شود از حساب کاربری که به نام خود در کاراپتو ایجاد نموده است تنها برای خودش استفاده نماید. همچنین ایجاد حساب کاربری به نام دیگران و یا فعالیت با حساب کاربری دیگران تخلف محسوب می‌شود و کلیه مسئولیت آن بر عهده فرد متخلف می‌باشد.
 • احراز هویت با مدارک شخص دیگر علاوه بر اینکه مصداق تخلف در کاراپتو می‌باشد، حق پیگیری حقوقی موضوع را نیز برای کاراپتو ایجاد می‌نماید.
 • درخواست برداشت از حساب سرمایه‌گذاری کاربر در کاراپتو تنها در صورت تکمیل احراز هویت فردی و نیز ثبت حداقل یک حساب بانکی تایید شده امکان پذیر است. حسابهای بانکی ثبت شده حتماً می‌بایست به نام همان فردی باشد که حساب کاربری با مدارک وی احراز هویت شده است، لذا در صورت عدم ثبت حساب بانکی با این شرایط، به هیچ وجه امکان برداشت از حساب سرمایه‌گذاری در کاراپتو وجود نخواهد داشت.
 • هر چند تکمیل احراز هویت مشخص شده برای انجام کلیه فعالیت‌ها در کاراپتو کافیست، اما برای سرمایه‌گذاری مبالغ بالاتر از حد معمول و یا انجام تراکنشهای غیرمتعارف، ممکن است تقاضای بررسی تکمیلی از طریق راههایی نظیر برقراری تماس تصویری، تایید تلفن ثابت و یا تایید آدرس محل سکونت نیز نیاز باشد، که در این صورت کاربران برای تایید آن فعالیت خاص می‌بایست مطابق با درخواست بخش امنیت کاراپتو اقدام نمایند.
 • استفاده از کلیه ابزارهای سرمایه‌گذاری کاراپتو به منزله شناخت کاربران از ریسک‌های موجود در بازار ارزهای دیجیتال می‌باشد.
 • از آنجاییکه میزان ریالی دارایی سرمایه‌گذاران کاراپتو بر اثر نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال و دلار تغییر خواهد نمود، کاربران می‌پذیرند که با توجه به ریسکهای این بازار امکان کاهش میزان سرمایه اولیه آنها نیز وجود دارد. لذا کاراپتو به عنوان یک ارائه دهنده ابزارهای سرمایه گذاری مسئولیتی در قبال سود و زیان ناشی از این سرمایه‌گذاری نخواهد داشت، و تنها موظف به حفظ سرمایه‌های کاربران نزد خود می‌باشد.
 • اهمال و کوتاهی در حفظ امنیت و محافظت از پسورد حساب کاربری در کاراپتو بر عهده کاربر بوده و کاراپتو در این خصوص مسئولیتی نخواهد داشت.
 • کاراپتو در قبال اطمینان کاربران نسبت به استفاده از ابزارهای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم ارائه شده، متعهد می‌گردد تمام تلاش خود را نسبت به حفظ اطلاعات شخصی، حریم خصوصی و به طور خاص محافظت از سرمایه کاربران با استفاده از بهترین و به روزترین روشها و استانداردهای امنیتی به کار گیرد.
 • مسئولیت هرگونه اشتباه در سرمایه‌گذاری از سوی کاربر از قبیل انتخاب صندوق اشتباه، تعیین تعداد واحدهای اشتباه و … بر عهده شخص کاربر می‌باشد و جهت اصلاح آن می‌بایست از طریق فرآیندهای سرمایه‌گذاری استاندارد کاراپتو که در اختیار وی قرار دارد استفاده نماید.
 • درخواستهای برداشت از حساب سرمایه‌گذاری کاربران پس از بررسی و تایید تنها به شماره حساب ثبت شده به نام فرد احراز هویت شده انجام خواهد شد و لذا مسئولیت ثبت اشتباه اطلاعات حساب نظیر شماره شبا، بر عهده کاربر می‌باشد و کاراپتو پس از واریز وجه به حساب مشخص شده هیچگونه تعهدی نخواهد داشت.
 • فرآیند برداشت از حساب سرمایه‌گذاری و واریز به حساب بانکی کاربر، با ثبت درخواست ابطال توسط وی آغاز می‌شود و پس از بررسی و تایید توسط کارشناسان کاراپتو جهت واریز به بانک ارسال می‌گردد. این فرآیند از زمان ثبت درخواست تا ارسال به بانک (وابسته به حجم درخواستها) حداکثر 2 روز کاری زمان خواهد برد و زمان پس از آن تا واریز به حساب کاربر، وابسته به قوانین انتقال بانکی پایا و ساتنا می‌باشد.
 • قیمت هر واحد سرمایه‌گذاری به صورت لحظه ای و بر اساس میزان دارایی‌های هر صندوق و قیمت ارزهای دیجیتال و دلار تعیین می‌شود و کاربر هنگام ثبت درخواست صدور، به ازای هر واحد سرمایه‌گذاری همان قیمت لحظه‌ای (به علاوه کارمزد صدور) را پرداخت می‌نماید و با اینکه فرآیند ثبت واحدهای سرمایه‌گذاری در پروفایل کاربر تا 2 روز کاری زمان خواهد برد، اما پس از تکمیل پرداخت سفارش توسط کاربر، حتی در صورت افزایش قیمتها نیز تغییری در قیمت صدور هر واحد سرمایه‌گذاری برای سفارش وی صورت نخواهد گرفت.
 • قیمت ابطال هر واحد سرمایه‌گذاری صندوقها برای هر روز ثابت است و بر مبنای قیمت ابتدای همان روز است. درخواستهای ابطالی که تا ساعت 12 ظهر هر روز کاری (شنبه تا چهارشنبه) غیر تعطیل ثبت شوند بر اساس قیمت ابطال همان روز محاسبه و پرداخت خواهند شد و درخواستهای پس از ساعت 12 ظهر نیز بر اساس قیمت ابطال روز کاری غیرتعطیل بعد محاسبه خواهند شد. درخواستهای ابطال روزهای پنجشنبه، جمعه و سایر تعطیلات رسمی نیز بر اساس قیمت ابطال روز کاری غیرتعطیل بعد محاسبه خواهند شد. قیمت ابطال هر روز کاری، حداکثر تا پایان ساعت 12 ظهر آن روز بروزرسانی می‌گردد.
 • کاربران به جز مواردی که کاراپتو صراحتاً در قبال آنها متعهد شده است و در انجام آنها کوتاهی و یا قصوری داشته است، حق هیچگونه ادعا، شکایت، درخواست و یا طلبی از سایت کاراپتو، مدیران، کارمندان و افراد مرتبط با آن را نخواهند داشت.
 • چنانچه کاراپتو به هر نحوی، به طور اشتباه و یا غیر از حق، دارایی، واحد سرمایه‌گذاری و یا وجهی را به حساب کاربر منظور نمود و یا چنانچه در فرآیندهای محاسباتی خود دچار خطا شد، مختار است راساً و بدون انجام هیچگونه تشریفات اداری و قضایی در هر زمانی بدون نیاز به دریافت اجازه از کاربر صاحب حساب، نسبت به رفع اشتباه اقدام و حساب کاربر را اصلاح نماید. تشخیص وقوع اشتباه یا پرداخت بدون حق و لزوم برداشت از حساب توسط کاراپتو معتبر خواهد بود و کاربر حق هیچگونه ادعا و اعتراضی در این خصوص را نخواهد داشت. کاراپتو موظف است کاربر را از اشتباه رخ داده و فرآیند اصلاح آن مطلع نماید و در صورت درخواست کاربر مستندات موضوع در اختیار وی قرار گیرد.
 • چنانچه به تشخیص کاراپتو در فرآیند سرمایه‌گذاری ابهام و یا تخلفی مشاهده گردد، کاراپتو حق توقف فرآیند تا زمان بررسی بیشتر را دارد و در صورت احراز اشکال و یا تخلف در فرآیند مربوطه، حق دارد راساً آن فرآیند را لغو نماید و کاربر حق هیچگونه اعتراض و ادعایی در این خصوص را نخواهد داشت. اگر این موضوع در خصوص فرآیند صدور رخ دهد، مبلغ پرداختی توسط کاربر بدون کسر کارمزد صندوق به حساب بانکی وی واریز خواهد شد و اگر در فرآیند ابطال رخ دهد واحدهای سرمایه‌گذاری ابطالی به حساب صندوق کاربر عودت داده خواهند شد. چنانچه اشکالی در فرآیند سرمایه‌گذاری از سوی کاراپتو رخ دهد، موظف است نسبت به رفع اشکال و در مواقع لزوم جبران خسارت اقدام نماید.
 • در حساب بیمه عمر بیت کوین معادل بیت کوین مبالغ ریالی واریزی کاربر، بر اساس قیمت ساعت ۱۲ ظهر شنبه و سه‌شنبه هر هفته محاسبه می‌گردد. بنابراین اولین شنبه یا سه‌شنبه پس از تکمیل فرآیند پرداخت (هر کدام نزدیکتر باشد) میزان بیتکوین ذخیره محاسبه و سپس مقدار آن به حساب بیمه عمر بیت کوین کاربر افزوده خواهد شد.
 • بستن حساب بیمه عمر بیت کوین و برداشت سرمایه ذخیره آن پیش از گذشت دوسال از تاریخ افتتاح حساب امکان پذیر نیست.
 • چنانچه بیش از شش ماه تاخیر در پرداخت دوره‌ای بیمه عمر بیت کوین روی دهد، حساب بیمه عمر بیت کوین کاربر تعلیق می‌گردد و امکان ادامه پرداختهای دوره‌ای وجود نخواهد داشت و وی تنها می‌تواند نسبت به بستن حساب و برداشت سرمایه خود مطابق قوانین اقدام نمایید.
 • هر کاربر در هر لحظه تنها می‌تواند یک حساب بیمه عمر بیت کوین فعال داشته باشد. اما پس از بستن یک حساب، امکان افتتاح حساب بیمه عمر بیت کوین جدید برای وی وجود خواهد داشت.

کاراپتو خود را موظف به حفظ حریم خصوصی کلیه کاربران می‌داند و در این راستا سیاستهای حفظ حریم خصوصی را تدوین و به آن عمل خواهد نمود. برای مطالعه این سیاستها اینجا کلیک کنید

سرمایه‌گذاری تا سقف 5 میلیون تومان صرفاً با ثبت‌نام در کاراپتو امکان پذیر است، امّا برای انجام سرمایه‌گذاری مبالغ بالاتر از آن کلیه کاربران نیاز به تکمیل احراز هویت دارند. همچنین برای هر میزان برداشت از کاراپتو می‌بایست علاوه بر تکمیل فرآیند احراز هویت، اطلاعات حداقل یک حساب بانکی خود را نیز ثبت و تایید نمایند.

اطلاعات ثبت‌نام: هنگام ثبت‌نام در کاراپتو نام، نام‌خانوادگی، کد ملی، ایمیل و شماره موبایل شما دریافت می‌شود. تکمیل ثبت‌نام تنها پس از وارد نمودن کد تایید ارسالی به تلفن همراه شما انجام خواهد شد و در همین مرحله شماره موبایل شما در بخش احراز هویت نیز تایید خواهد شد.

ایمیل: برای تایید ایمیل کافیست در صفحه احراز هویت ایمیل خود را وارد و بر روی ارسال کد تایید کلیک نموده و پس از دریافت کد تایید آن را در بخش مربوطه ثبت نمایید.

تغییر شماره موبایل: شماره موبایل شما بلافاصله پس از ثبت‌نام تایید می‌شود اما در صورت نیاز به تغییر آن ابتدا می‌بایست با دریافت کد تایید نسبت به حذف شماره قبلی اقدام و سپس شماره جدید را ثبت و تایید نمایید. چنانچه به شماره قبلی خود دسترسی ندارید از طریق ارسال تیکت پشتیبانی با ما در تماس باشید.

اطلاعات هویتی: برای تایید هویت شما نیاز است که تصویر واضح پشت و روی کارت ملی خود را ارسال نمایید تا نام، نام خانوادگی و شماره ملی شما تایید شود. همچنین برای اطمینان از مطالعه و پذیرش قوانین کاراپتو نیاز است تا یک عکس سلفی به همراه کارت ملی خود و برگه‌ای که متن پذیرش قوانین بر روی آن نوشته شده است (مطابق با شرایط تشریح شده در صفحه احراز هویت) بارگذاری نمایید.

اطلاعات بانکی: برای ثبت هر حساب بانکی می‌بایست تصویر روی کارت بانکی، شماره کارت و شماره شبای مربوط به همان حساب را ثبت نمایید. دقت نمایید که حساب ثبت شده حتما میبایست منطبق با اطلاعات هویتی تایید شده شما باشد.

کاراپتو یک درصد از قیمت هر واحد سرمایه‌گذاری صندوق را به عنوان کارمزد صدور هنگام ثبت درخواست صدور دریافت خواهد نمود، همچنین درصدی کارمزد سالیانه نیز بر روی دارایی های صندوق تحت عنوان کارمزد مدیریت صندوق اعمال خواهد شد که این عدد برای هر صندوق متفاوت بوده و در صفحه مربوط به آن صندوق مشخص شده است. در صورت حساب و فاکتور کاربر به صورت تفکیکی مبلغ ریالی اصل و کارمزد صدور سرمایه‌گذاری مشخص گردیده است.

کارمزد پرداخت برای کلیه پرداختهای حساب بیمه عمر بیت کوین 2 درصد می‌باشد.