راهنمای سرمایه‌گذاری در کاراپتو

تمام تلاش ما در کاراپتو بر این است که فرآیند سرمایه گذاری تا حد امکان برای کاربران تسهیل گردد. با این وجود جهت آشنایی بیشتر با مراحل و شیوه سرمایه‌گذاری در کاراپتو می‌توانید از راهنمای تصویری زیر استفاده نمایید. سرمایه‌گذاری در هریک از محصولات مالی کاراپتو تنها پس از ثبت نام و ورود کاربر به سایت امکان پذیر است، بنابراین پیش از هر اقدامی ابتدا می‌بایست در کاراپتو ثبت‌نام نمایید. برای مشاهده نحوه ثبت نام می‌توانید راهنمای کاربری را مشاهده نمایید. همچنین دقت نمایید که هرچند سرمایه‌گذاری بدون احراز هویت امکان پذیر است اما دارای محدودیت‌هایی در میزان سرمایه‌گذاری می‌باشد که در بخش قوانین و مقررات تشریح شده است.

انتخاب محصول سرمایه‌گذاری

پس از اینکه وارد حساب کاربری خود شدید، می‌بایست محصول سرمایه‎‌گذاری مورد نظر خود را انتخاب نمایید. در صفحه داشبورد حساب کاربری لیست تمامی صندوق‌های سرمایه گذاری و نیز بیمه عمر بیت کوین موجود در دسترس شماست که می‌توانید با کلیک بر روی دکمه مربوط به هر کدام صفحه سرمایه‌گذاری مربوط به آن را مشاهده نمایید. همچنین این محصولات در صفحه اصلی و صفحه سرمایه‌گذاری در دسترس کلیه کاربران (حتی کاربران مهمان) می‌باشد.

در ادامه ابتدا نحوه سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها و سپس شیوه افتتاح حساب بیمه عمر بیت کوین تشریح شده است و در پایان نیز چگونگی پیگیری سرمایه‎گذاری بیان شده است.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری

اگر انتخاب شما یکی از صندوق های سرمایه‌گذاری باشد، در صفحه مربوط به آن صندوق اطلاعاتی شامل معرفی محصول، داده‌های قیمت و بازدهی و… ارائه شده است. پس از بررسی این موارد، کافیست بر روی دکمه «سرمایه‌گذاری کنید« کلیک نمایید تا به صفحه تعیین تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری هدایت شوید.

در این بخش می‌بایست با توجه به مبلغی که قصد سرمایه‌گذاری دارید، تعداد واحدهای انتخابی خود جهت صدور را انتخاب کنید. کافیست عدد یک که به طور پیش فرض تعداد قرار دارد را به تعداد واحدهای مد نظر خود تغییر دهید و بر روی دکمه بروزرسانی تعداد کلیک نمایید تا جمع کل مبلغ سرمایه‌گذاری شما نمایش داده شود. اگر کد تخفیف دارید نیز می‌توانید در قسمت مربوطه وارد نموده و بر روی  «اعمال تخفیف» کلیک کنید. جهت تکمیل سرمایه‌گذاری خود بر روی دکمه «ادامه جهت تسویه حساب» کلیک کنید.

در صفحه بعد اطلاعات سفارش سرمایه‌گذاری شما نمایش داده می‌شود که پس از بررسی مجدد آنها، باید فرم اطلاعات خودتان را تکمیل نمایید و پس از زدن تیک تایید قبول قوانین کاراپتو، بر روی دکمه «ثبت سفارش» کلیک کنید تا به درگاه پرداخت بانک هدایت شوید. پیش از آن شما می‌توانید بخشی از مبلغ سرمایه‌گذاری را با استفاده از موجودی کیف پول خود و با زدن تیک مربوطه تامین کنید. همچنین اگر کد معرف دارید نیز می‌توانید در کادر مربوط وارد کنید. پس از تکمیل عملیات پرداخت و بازگشت از درگاه بانک، صفحه تایید و دریافت سفارش برایتان نمایش داده خواهد شد که شامل شماره سفارش و اطلاعات مربوط به آن می‌باشد.

افتتاح بیمه عمر بیت کوین

اگر انتخاب شما سرمایه‌گذاری در حساب بیمه عمر بیت کوین باشد، در صفحه مربوط به آن اطلاعاتی شامل معرفی محصول، قوانین و تاریخچه بازدهی و… به شما ارائه شده است. پس از بررسی این موارد باید دوره‌ای که می‌خواهید پرداختهای خود را در حساب بیمه عمر بیت کوین خود انجام دهید و نیز مبلغ سرمایه‌گذاری ماهیانه‌ای که مد نظر شماست را تعیین کنید. به عنوان مثال اگر دوره یک ماهه و مبلغ ماهیانه 200 هزار تومان را انتخاب کنید، هر ماه باید 200 هزار تومان به حساب بیمه عمر خود واریز کنید. اگر دوره 3 ماهه و مبلغ ماهیانه 500 هزار تومان مد نظر شما باشد، باید هر سه ماه یک میلیون و پانصد هزار تومان به حساب بیمه عمر بیت کوین خود واریز نمایید.

پس از تعیین این دو گزینه بر روی دکمه «ادامه جهت پرداخت« کلیک نمایید تا به صفحه تسویه حساب هدایت شوید.

در صفحه تسویه حساب، اطلاعات مربوط به سفارش افتتاح حساب بیمه عمر بیت کوین شما و نیز اطلاعات پرداختهای دوره‌ای آتی شما نمایش داده می‌شود، پس از بررسی مجدد آنها، فرم اطلاعات خودتان را تکمیل نمایید و پس از زدن تیک تایید قبول قوانین کاراپتو، بر روی دکمه «پرداخت» کلیک کنید تا به درگاه پرداخت بانک هدایت شوید. پیش از آن شما می‌توانید بخشی از مبلغ  را با استفاده از موجودی کیف پول خود و با زدن تیک مربوطه تامین کنید. همچنین اگر کد معرف دارید نیز می‌توانید در کادر مربوطه وارد کنید. پس از تکمیل عملیات پرداخت و بازگشت از درگاه بانک، صفحه تایید و دریافت سفارش برایتان نمایش داده خواهد شد که شامل شماره سفارش و اطلاعات مربوط به حساب بیمه عمر بیت کوین شما می‌باشد.

پیگیری سرمایه‌گذاری

با رفتن به منوی «سفارشها» در حساب کاربری خود، می‌توانید لیست سفارشهای خود را مشاهده نمایید و با انتخاب گزینه «نمایش» جزییات هر سفارش را ببینید. همچنین اگر در فرآیند پرداخت به مشکلی برخورده باشید و پرداخت تکمیل نشده باشد، می‌توانید با زدن بر روی دکمه «پرداخت» مجدداً به درگاه بانک بروید و سفارش خود را تکمیل کنید. به علاوه پس از تکمیل هر سفارش، امکان دریافت فاکتور مربوط به آن نیز در همین صفحه وجود دارد. وضعیت سفارش پس از تکمیل پرداخت به حالت «در حال انجام» و پس از تایید واحد حسابداری به وضعیت «تکمیل شده» خواهد بود.

امّا بخش سفارشها تنها مربوط به اطلاعات پرداخت شما می‌باشد و امکان پیگیری فرآیند سرمایه‌گذاری در آن وجود ندارد. برای این منظور باید به بخش سوابق مراجعه نمایید که در ادامه توضیح داده شده است.

برای پیگیری مراحل فرآیند سرمایه‌گذاری و اطلاع از جزییات آن؛ باید در داشبورد حساب کاربری خود بر روی دکمه «سوابق» حساب سرمایه‌گذاری مربوطه کلیک نمایید. در صفحه سوابق هر حساب (صندوق یا بیمه عمر بیت کوین) لیست درخواستهای سرمایه‌گذاری در حال جریان و قبلی شما در آن حساب نمایش داده می‌شود که با کلیک بر روی هر کدام اطلاعات کامل درخواست شامل وضعیت فعلی فرآیند و اطلاعات مالی و سرمایه‌گذاری آن قابل مشاهده است. همچنین پس از تکمیل فرآیند تایید و ثبت سرمایه‌گذاری، می‌توانید گواهی سرمایه گذارب مربوط به آن را دانلود نمایید.

به طور معمول تکمیل فرآیندهای سرمایه‌گذاری دو روز کاری زمان خواهد برد و تنها پس از تکمیل این فرآیند، میزان سرمایه‌گذاری شما در حساب مربوطه اعمال خواهد شد. بنابراین در این قسمت می‌توانید از روند پیشرفت مراحل درخواست خود مطلع گردید.

نکته: درخواستهای سرمایه‌گذاری در صندوق بلافاصله پس از تکمیل پرداخت در این لیست قابل مشاهده است ولی درخواستهای حساب بیمه عمر بیت کوین پس از تایید اولیه توسط کارشناسان، به لیست افزوده خواهد شد.