نکات مهم در خرید و فروش ارز دیجیتال

نکات مهم در خرید و فروش ارز دیجیتال

اگر قصد دارید در حوزه‌ی خرید و فروش ارز دیجیتال فعالیت کنید، باید در هنگام ترید کردن کاملاً منطقی و با دقت عمل کنید. اگر احساسات خود را در این مسیر دخیل کنید و بدون فکر اقدام کنید، در واقع سریع‌ترین راه ممکن برای ضرر کردن را انتخاب کرده‌اید. در این مقاله قصد داریم به بررسی نکات مهمی بپردازیم که دانستن آن‌ها برای خرید و فروش ارزها، لازم و ضروری است.

ویکتور اسپراندئو یکی از موفق‌ترین تریدرهای ایالات متحده است که در رابطه با معاملات ارزها می‌گوید:

انضباط احساسی، رمز موفقیت در تجارت و معاملات است. اگر تنها عامل رسیدن به موفقیت در معامله هوش باشد، بدون شک اکنون تعداد کسانی که از طریق ترید ارز دیجیتال کسب درآمد می‌کردند بیش‌تر بود.

بنابراین منطقی بودن و با آگاهی عمل کردن به هنگام خرید و فروش ارز دیجیتال نکته‌ی بسیار مهمی است که توجه به آن می‌تواند در رسیدن به موفقیت بسیار مؤثر باشد. به طور کلی افرادی که قدم در این مسیر می‌گذارند، نباید بی‌گدار به آب بزنند و لازم است با دانش و تجربه جهت ترید کردن اقدام کنند تا بتوانند به سودهای بیش‌تری برسند.

نکته اول؛ اشتباهات ساده را تشخیص دهید و مرتکب آن ها نشوید

برخی از تریدرها دچار اشتباهات رایجی می‌شوند. برخی از این اشتباهات عبارتند از:

  • معاملات ناگهانی که بدون آگاهی و تحلیل قبلی انجام می‌شوند.
  • زمانی که ریسک کرده و بیش از حد خرید و فروش می‌کنند.
  • تعلل، معامله‌گری انتقامی، تعقیب بازار، دریافت سود بیش از موعد، دیر وارد شدن، به هم ریختن حساب کاربری و شکستن قوانین از دیگر اشتباهات رایج معمله‌گران است.

دقت داشته باشید که خرید و فروش ارزهای دیجیتال، نیاز به دانش، تحلیل و فکر دارد. برخی از افراد مبتدی توجهی به این مسئله ندارند و به همین دلیل در بیش‌تر اوقات ضررهای بسیار زیادی را متحمل می‌شوند. به هر حال در ترید ارزها با نوسانات بسیار زیادی در بازار رو به رو می‌شوید. لازم نیست بترسید و سود خود را از معمله بیش از موعد دریافت کنید، صبور باشید و در فرصت مناسب این کار را انجام دهید.

سعی کنید برای جلوگیری از ضرر و زیان‌های مالی، در هنگام انجام معاملات کنترل احساسات خود را در دست بگیرید. پیش از انجام هر کاری از مناسب بودن فرصت اطمینان حاصل کنید و با دانش و اطمینان کامل خرید یا فروش خود را انجام دهید.

نکته دوم؛ ترس و طمع را بپذیرید

شاید بتوان گفت که معامله ارزهای دیجیتال بدون ترس و طمع ممکن نخواهد بود. معامله‌گران در حین انجام کار ترس و طمع را تجربه می‌کنند که می‌تواند منجر به تصمیمات اشتباه و ضرر و زیان‌های سنگین مالی شود. معامله‌گران با وجود ترس‌های خود دست به بزرگ‌ترین خرید و فروش های ارز دیجیتال می‌زنند و در نهایت با یک تصمیم اشتباه، سرمایه‌ی خود را به کلی از دست می‌دهند. در بسیاری از موارد نیز، معامله‌گر از اشتباه بودن یک معامله اطلاع دارد، اما نمی‌داند چگونه باید شرایط را مدیریت کرده و آن را رها کنند. بنابراین در بسیاری از اوقات برگ برنده‌ی خود را از دست می‌دهند و برگ بازنده‌ی خود را برای مدتی طولانی حفظ می‌کنند.

شاید بگویید طمع در این بازار جایی ندارد، اما به قول گوردون گکو در فیلم وال استریت، طمع خوب است. البته برخی از افراد به دلیل طمع، ترجیح می‌دهند لحظه به لحظه بازار را رصد کنند و معمولاً در یک زمان نامناسب تصور می‌کنند که قرار است همه چیز را از دست بدهند. حواستان باشد که در یک بازار نوسانی فعالیت می‌کنید و باید هر لحظه مراقب احساسات خود باشید.

نکته دوم؛ ترس و طمع را بپذیرید

نکته سوم؛ برنامه ریزی کنید

برای خودتان یک سیستم بسازید و همیشه به آن پایبند باشید. معیارهای درست و خاصی را برای ورود و خروج از این بازار در نظر بگیرید. برنامه‌ریزی کنید و مطابق با آن به خرید و فروش ارز دیجیتال مورد نظرتان بپردازید. دقت کنید که همیشه سطوح ورود، ذخیره سود و حد ضرر را از قبل مشخص کرده باشید. زمانی که در حال ترید هستید، این فاکتورها را در نظر بگیرید و مبتنی بر آن‌ها اقدام کنید.

زمان ورودتان را به درستی انتخاب کنید. اگر وارد معامله‌های متوسط شوید، مسلماً سودهای متوسطی هم دریافت می‌کنید. اگر همیشه منتظر فرصت‌های فوق العاده باشید، فرصت معاملات دیگر را از دست می‌دهید. البته ممکن است موفقیت چشمگیری هم داشته باشید. به طور کلی باید بگوییم که خرید و فروش ارزها نیازمند نظم و برنامه‌ریزی است. حواستان به قوانین باشید و مطمئن شوید که در هنگام انجام معاملات هیچ کدام از آن‌ها را زیر پا نگذاشته‌اید.

نکته چهارم؛ به تابلو زل نزنید

دقت داشته باشید تنها نتیجه‌ای که در پایان بازی ثبت می‌شود، اهمیت دارد. پیشنهاد ما این است که از چک کردن وضعیت معاملات یا سبد دارایی خود به صورت مکرر پرهیز کنید. خرید و فروش ارزهای دیجیتال خود را براساس محاسبات و برنامه‌ریزی‌هایتان تنظیم کنید. برخی از افراد عادت دارند مرتباً معاملات خود را چک کنند. این کار می‌تواند منجر به خروج زودتر از موعد یا حتی افزایش حد ضررتان شود.

نکته پنجم؛ زمان درست معامله را انتخاب کنید

همیشه سعی کنید از بازار نامطلوب فاصله بگیرید و سنجیده و محتاطانه عمل کنید. در بازار ارزها، فرصت خرید و فروش ارزهای دیجیتالی همچون آلت کوین‌ها به ندرت اتفاق می‌افتد. بنابراین لازم است که برای اجرای استراتژی خود، منتظر زمان مناسبی باشید. در بسیاری از مواقع زمان خرید و فروش نیست، بهتر است این موقعیت را درک کنید. ساده‌ترین و بهترین راهکار این است که تا زمان مناسب، از بازار دور بمانید.

نکته ششم؛ معاملات خود را با اندازه مناسب انجام دهید

همان طور که در بخش‌های قبلی هم اشاره کردیم، معاملات بزرگ همیشه ترس و دلهره‌ای را به دنبال دارند. بهتر است در ابتدای راه، از معاملات کوچک‌تر شروع کنید و پس از مدتی که سبد دارایی‌تان رشد کرد، فعالیت‌های خود را در مقیاس بزرگ‌تری انجام دهید. به طور کلی نوسانات بازار را در نظر بگیرید و با تحلیل درست، برای انجام معاملات خود تصمیم‌گیری کنید.

نکته هفتم؛ ارزهای دیجیتال را بشناسید

اگر بدون شناخت کافی از ارزها، دست به خرید و فروش ارز دیجیتال خاصی بزنید، ممکن است دچار ضرر و زیان‌های جبران ناپذیری شوید. بسیار اهمیت دارد که اطلاعات کاملی در رابطه با هر کدام از ارزهای دیجیتال داشته باشید. امروزه ارزهای دیجیتال بسیار زیادی وجود دارند و فردی که وارد حوزه ارز دیجیتال می‌شود، باید هر کدام از آن‌ها را به خوبی بشناسد تا در زمان معامله با یک برنامه‌ریزی درست، به بالاترین سود ممکن برسد. بنابراین حواستان باشید که پیش از انجام معامله، در رابطه با ارز دیجیتال مورد نظرتان به خوبی تحقیق کرده باشید.

نکته هشتم؛ ارزش ارزهای دیجیتال را در نظر بگیرید

همان طور که اشاره کردیم، در حال حاضر هزاران ارز دیجیتال در جهان وجود دارد. برخی از آن‌ها طرفداران بیش‌تری دارند و از این جهت بیش از دیگر ارزهای دیجیتال، خرید و فروش می‌شوند. باید بدانید که ارزهای دیجیتال هم همانند ارزهای ملی دارای ارزش، قیمت و نرخ تورمی متفاوتی هستند. به عنوان مثال، نمی‌توانید بگویید هر چیزی که ارزان است، مسلماً خوب است و باید درباره‌ی آن به خوبی تحقیق کنید.

می‌توان به عنوان مثالی در این زمینه به خرید و فروش ارز دیجیتال بیت کوین اشاره کرد. در ادامه در رابطه با این ارز دیجیتال و خرید و فروش آن بیش‌تر صحبت خواهیم کرد.

نکته نهم؛ استفاده از تجربیات تریدرهای حرفه ای

افراد مبتدی که وارد بازار ارزهای دیجیتال می‌شوند، معمولاً سؤالات بسیار زیادی در ذهن دارند. افراد مبتدی در موارد بسیار زیادی دچار شک و تردید می‌شوند. اگر شما هم به تازگی وارد این بازار شده‌اید، بهتر است در ابتدای کار با معامله‌گران حرفه‌ای صحبت کنید و از تجربیات آن‌ها استفاده کنید. مطمئناً معامله‌گران حرفه‌ای کم و زیاد این بازار را چشیده‌اند و می‌توانند برای رفع اشکالات شما منبع بسیار خوبی باشند. بسیاری از این معامله‌گرها دارای سایت‌های شخصی هستند، می‌توانید با مراجعه به این سایت‌ها نیز اطلاعات خوبی بدست آورید. این نکته را فراموش نکنید که معتبر بودن سایت را در نظر بگیرید.

نکته دهم؛ از کیف پول های معتبر استفاده کنید

انتخاب کیف پول معتبر و قابل اطمینان نکته‌ی بسیار مهمی است که باید به آن توجه کنید. به عنوان مثال، اگر قصد خرید و فروش بیت کوین دارید، باید در ابتدا مطمئن باشید که آن‌ها را در یک کیف پول امن نگهداری می‌کنید. در بازار ارزهای دیجیتال، کلاهبرداری‌های بسیار زیادی رخ می‌دهد، اما می‌توانید با انتخاب یک کیف پول مطمئن و معتبر تا حد بسیار زیادی جلوی این کلاهبرداری‌ها را بگیرید. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که حتماً از کیف پول خود، یک بک آپ داشته باشید.

نکته یازدهم؛ بررسی و تحلیل معاملات قبلی خود را فراموش نکنید

افرادی که از خرید و فروش ارز دیجیتال به سودهای بسیار بالایی می‌رسند، ارزیابی معاملات قبلی خود را جدی می‌گیرند. معاملات قبلی خود را بررسی کنید و سعی کنید با تحلیل آن‌ها، از اشتباهات پیش آمده در گذشته درس بگیرید. با تحلیل و بررسی معاملات قبلی خود، متوجه می‌شوید که کدام قسمت از کارتان ایراد داشته و کدام قسمت به خوبی پیش رفته است. اگر می‌خواهید کاملاً جدی و حرفه‌ای در این حوزه فعالیت کنید، پیشنهاد می‌کنیم برای ثبت تاریخچه تمام تراکنش‌ها از یک دفترچه استفاده کنید.

نکته یازدهم؛ بررسی و تحلیل معاملات قبلی خود را فراموش نکنید

 

نکات مهمی در خرید و فروش بیت کوین

نکته اول؛ سرمایه گذاری های بلند مدت

در صورتی که تصمیم به خرید و فروش بیت کوین دارید، سرمایه گذاری‌های بلند مدت را فراموش نکنید. چنانچه به دنبال سود زیادی هستید، سرمایه گذاری بلند مدت بهترین راه ممکن است. اگر نگاهی به نوسان بیت کوین در چند سال اخیر داشته باشید، خواهید دید که قیمت آن در ده سال اخیر، چند صد برابر شده است. بنابراین پیشنهاد ما سرمایه گذاری‌های بلند مدت بر روی ارز دیجیتال بیت کوین است.

نکته دوم؛ تحلیلگر خوبی باشید

اگر از آن دسته افرادی هستید که علاقه‌ای به سرمایه‌گذاری‌های طولانی مدت ندارید، می‌توانید برای مدت زمان کم‌تری سرمایه گذاری کنید. البته لازم است تحلیلگر خوبی باشید، در غیر این صورت ممکن است سرمایه خود را از دست بدهید. باید بدانید که دقیقاً چه زمانی برای خرید اقدام کنید و چه زمانی برای فروش بیت کوین‌های خود اقدام کنید. در صورتی که توانایی انجام این کار را داشته باشید، مطمئن باشید که در مدت زمان کوتاهی، می‌توانید با خرید و فروش ارز دیجیتال بیت کوین به سود خوبی برسید.

علاوه بر مواردی که در بالا بیان کردیم، لازم است در هنگام خرید بیت کوین‌ها، یک فروشنده معتبر را انتخاب کنید. می‌توانید از سایت دیجی اکسچنج استفاده کنید و از مشاوره‌ها و نکات خرید و فروش ارزها به خصوص بیت کوین استفاده کنید.

کلام آخر

با توجه به نکاتی که در طول مقاله بیان کردیم، می‌توان نتیجه گرفت که خرید و فروش ارز دیجیتال نیاز به بررسی و تحقیق دارد. درست است که در این بازار می‌توانید به سودهای بسیار بالایی برسید، اما باید به خطراتی که در مسیر وجود دارد هم توجه داشته باشید. بنابراین دقت داشته باشید که پیش از خرید و فروش ارزها، آگاهی کاملی از سایت‌ها، ابزارها، کیف پول‌ها و هر چیز دیگری که در این بازار اهمیت دارد داشته باشید. دانش، مهارت و تجربه خود را افزایش دهید تا بتوانید با اطمینان بیش‌تر برای خرید و فروش ارزها اقدام کنید و به سودهای بالایی برسید.

بیشتر بخوانید

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید