صندوق های سرمایه گذاری چه مزیت هایی دارند؟

صندوق های سرمایه گذاری چه مزیت هایی دارند؟

اگر با مزیت صندوق سرمایه گذاری آشنا شوید، خواهید دانست که سرمایه گذاری در این محل می‌تواند یک فرصت بسیار عالی باشد. به طور کلی هیچ فردی با هدف این که سود بگیرد، پول و سرمایه‌ی خود را دست هر شخصی نمی‌دهد. در واقع جایی که فرد برای سرمایه گذاری انتخاب می‌کند، باید دارای خصوصیاتی باشد که هر فردی را قانع کند با سرمایه گذاری در این محل، می‌تواند آینده‌ی خوبی داشته باشد.

مطمئناً همه‌ی افراد یک محل را برای سرمایه گذاری انتخاب نمی‌کنند. به عنوان مثال، میزان ریسک پذیری یک فرد جوان با یک فرد مسن کاملاً متفاوت است. البته در سرمایه گذاری جمعی شرایط متفاوت می‌شود. هر فرد با هر میزان سرمایه و قدرت ریسکی، می‌تواند در صندوق‌ها سرمایه گذاری کند. این بازار تنها مخصوص سرمایه ‌داران بزرگ نیست، بلکه سرمایه داران خرد نیز می‌توانند به راحتی در صندوق‌ها سرمایه گذاری کنند و به سودهای قابل توجهی برسند.

صندوق‌ها به طور کلی ویژگی‌های منحصر به فردی دارند و ما در این مقاله قصد داریم به بررسی مزیت های صندوق سرمایه گذاری بپردازیم. با دانستن این مزیت‌ها خواهید دانست که نیاز به شرایط خاصی برای ورود به این بازار نیست و ورود به این بازار برای هر فردی به راحتی امکان پذیر است.

تنوع در دارایی ها یکی از مهم ترین مزیت صندوق سرمایه گذاری

صندوق‌های سرمایه گذاری انواع مختلفی دارند. به عنوان مثال، برخی از صندوق‌ها برای افرادی مناسب است که می‌خواهند سود منظم و ثابتی را دریافت کنند. برخی دیگر از صندوق‌ها به افرادی پیشنهاد می‌شود که ریسک پذیری بالاتری دارند و تصمیم می‌گیرند برای کسب سودهای بیشتر، از فرصت‌های بزرگ‌تر و بهتری بهره‌مند شوند. دیگر صندوق‌ها نیز در حد متوسطی قرار دارند.

بیشتر صندوق‌ها در کالاهای مختلفی همچون ساختمان، زمین، طلا یا محصولات کشاورزی و غیره سرمایه گذاری می‌کنند. برخی از افراد به جای ورود مستقیم به این بازار، تصمیم می‌گیرند در بازار سرمایه از نوسانات قیمت کالای مورد نظرشان، به طور غیرمستقیم استفاده کنند.

بنابراین می‌توان گفت این مزیت صندوق های سرمایه گذاری باعث شده است که هر فردی با هر میزان وقت و دانشی که دارد وارد این بازار شود و اقدام به سرمایه گذاری کند.

تنوع در دارایی ها یکی از مهم ترین مزیت صندوق سرمایه گذاری

مدیریت حرفه ای دارایی های صندوق های سرمایه گذاری توسط افراد متخصص

همان طور که می‌دانید مدیریت صندوق‌های سرمایه گذاری در اختیار افرادی است که در این حوزه از دانش و تخصص بالایی برخورداراند. تمام افرادی که قصد دارند وارد این بازار شوند، دانش و مهارت کافی برای بررسی فرصت‌ها و انتخاب بهترین زمان‌ برای انجام معاملات را ندارند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که ورود مستقیم افراد عادی به بازار سرمایه ریسک بالایی دارد و ممکن است تمام سرمایه‌ی یک فرد را به خطر بیندازد.

موفقیت در هر زمینه‌ای بستگی به تلاش و تجربه دارد. در این مورد افرادی که با تمرکز بیشتری بازار را رصد می‌کنند و در این زمینه به طور حرفه‌ای فعالیت می‌کنند از شانس موفقیت بیش‌تری برخورداراند. این مزیت صندوق های سرمایه گذاری است و افراد عادی می‌توانند از این شرایط بهره‌مند شوند و با شرایط مختلف و البته با اطمینان خاطر از حداکثر ظرفیت بازار استفاده کنند.

کارنامه شفاف و قابل اعتماد صندوق سرمایه گذاری

یکی دیگر از مزیت های صندوق سرمایه گذاری، شفاف بودن اطلاعات و قابل اعتماد بودن صندوق‌ها است. صندوق‌های سرمایه گذاری را می‌توان یکی از ابزارهای نوین مالی در کشور دانست که با سایر ابزارهای پولی کشور تفاوت‌های قابل توجهی دارند. سرمایه گذاران مختلفی وارد این بازار می‌شوند و مهم‌ترین دلیل آن شفافیت بسیار بالای صندوق‌های سرمایه گذاری است. ارزش دارایی‌های سرمایه گذاری شده به طور منظم و طبق یک زمان مشخصی، اعلام و منتشر می‌شوند.

صندوق‌های سرمایه گذاری وظیفه دارند از ریز معاملات و همچنین نحوه سرمایه گذاری، گزارش دقیقی را ارائه دهند. ارائه گزارش‌ها در بستر سخت گیرانه سازمان بورس و براساس قوانین شفافی انجام می‌شود. هر فرد برای اطمینان می‌تواند به سایت اختصاصی هر صندوق مراجعه کند و اطلاعات مورد نیاز خود را بدست آورد و در ادامه برای سرمایه گذاری تصمیم بگیرد. بنابراین پس از بررسی‌های لازم، در نهایت هر فرد می‌تواند بدون دغدغه و با خیال راحت جهت سرمایه گذاری در صندوق‌ها اقدم کند.

بازده مناسب؛ مهم ترین مزیت صندوق های سرمایه گذاری

به طور کلی سرمایه گذاری در بازار سرمایه همراه با ریسک است. سرمایه گذارانی که وارد این بازار می‌شوند، قاعدتاً این ریسک را پذیرفته‌اند، اما در مقابل هم انتظار بازده مناسبی دارند. صندوق‌های سرمایه گذاری این فاکتور مهم را مد نظر دارند و برای سرمایه گذاران بازده مناسبی را به ارمغان می‌آورند.

در واقع انتخاب محلی برای سرمایه گذاری و با توجه به کسب بازده مناسب اهمیت بسیار زیادی دارد. صندوق‌ها دارای این ویژگی مهم هستند و در برابر تورم حاکم بر جامعه، ارزش دارایی‌ها را حفظ کرده و فرصت مناسبی را برای سرمایه گذاران به وجود می‌آورند.

صرفه جویی ناشی از مقیاس

از دیگر مزیت های صندوق سرمایه گذاری، می‌توان به صرفه جویی ناشی از مقیاس اشاره کرد. سرمایه گذاری‌های فردی نسبت به صندوق‌های سرمایه گذاری نیاز به هزینه‌های بالاتری دارند. در واقع در صندوق‌های سرمایه گذاری، هزینه نیروهای متخصص، جمع آوری و تحلیل اطلاعات و همچنین گزینش سبد بهینه اوراق بهادار بین تمام سرمایه گذاران تقسیم شده و از این جهت است که هزینه سرانه هر سرمایه گذار کم می‌شود.

از طرفی تمام هزینه‌های اجرایی مربوط به بورس در صندوق‌های سرمایه گذاری همچون دریافت سود سهام و کوپن اوراق بهادار از طرف سرمایه گذاران انجام می‌شود و از این جهت نیز هزینه سرانه هر سرمایه گذار جهت سرمایه گذاری کم می‌شود.

بزرگ ترین مزیت صندوق های سرمایه گذاری؛ کاهش ریسک کلی

برای کاهش ریسک ورود به بازار سرمایه، روش‌های مختلفی وجود دارد. اولین و مهم‌ترین اصل سرمایه گذاری موفق، سرمایه گذاری نکردن در یک بازار خاص است. به اصطلاح، بهتر است همه‌ی تخم مرغ‌ها را در یک سبد قرار ندهید. البته در صورتی که یکی از سبدها سقوط کند و تخم مرغ‌هایش از بین بروند، باز هم سبد دیگری هست که فرصت جبران ضرر وارد شده را در اختیار سرمایه گذار قرار دهد.

در کل باید بدانید که سرمایه گذاری‌های انفرادی گزینه‌های انتخابی کمتری را در اختیارتان قرار می‌دهند و از این رو مجبورید در تعداد کمی از سبدها، دارایی‌هایتان را قرار دهید. در عوض سرمایه گذاری جمعی، قدرتی را در اختیار مدیران صندوق‌ها قرار می‌دهد که بتوانند سبدهای متنوع‌تری را در اختیار داشته باشند.

در نهایت در این نوع سرمایه گذاری، ریسک کلی کاهش پیدا می‌کند. زمانی که بازار سرمایه با افت جریان نقدینگی رو به رو شود، این موضوع به خوبی خودش را نشان می‌دهد. به همین دلیل است که یکی از مزیت های صندوق سرمایه گذاری را کاهش ریسک می‌دانند.

صندوق‌هایی که پیش از این به طور هوشمندانه در بازارها و صنایع مختلف سرمایه گذاری کرده باشند، در این زمان از افت ارزش سرمایه گذاری‌شان در امان خواهند بود. با خرید واحدهای سرمایه گذاری یک صندوق، هر فرد این فرصت را دارد که در ده‌ها شرکت مختلف سرمایه گذاری کند.

سرمایه گذاری آسان

افرادی که دانش و مهارت خاصی برای سرمایه گذاری ندارند، می‌تواند از صندوق‌های سرمایه گذاری به عنوان یک راه میانبر و البته مطمئن برای انجام سرمایه گذاری‌های حرفه‌ای و اصولی استفاده کنند. تنها پارامتری که باید به خوبی به آن توجه کنید، انتخاب صندوق سرمایه گذاری مناسب است. پس از این ادامه‌ی کارها توسط افراد متخصص انجام خواهد شد.

جهت ارزیابی عملکرد صندوق‌های سرمایه گذاری، مؤسساتی با رتبه بندی مختلفی وجود دارند. هر فرد می‌تواند با مراجعه به این مؤسسات، صندوق‌های سرمایه گذاری مختلف را شناخته و با مقایسه آن‌ها با یکدیگر انتخاب نهایی خود را انجام دهد.

تبدیل سرمایه های کم به سرمایه گذاری کلان

صندوق‌های سرمایه گذاری در طول این سال‌ها طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده‌اند، دلیل آن هم این است که افراد حتی با داشتن سرمایه‌های اندک نیز می‌توانند از مزیت های صندوق سرمایه گذاری بهره مند شوند. در واقع صندوق‌های سرمایه گذاری، با جمع کردن سرمایه‌های خرد، این امکان را دارند که از مزیت‌های یک سرمایه گذاری در مقیاس بزرگ‌تری بهره‌مند شوند. پول‌ها را از طرف سرمایه گذاران در انواع اوراق بهادر همچون اوراق و سهام با درآمد ثابت بلند مدت و کوتاه مدت سرمایه گذاری می‌کنند.

از طرف دیگر تجمیع سرمایه‌ها، قدرت چانه زنی صندوق‌های سرمایه گذاری را افزایش می‌دهد. صندوق‌ها این فرصت را دارند که با نهادهای مالی مختلف همچون بانک‌ها قدرت چانه زنی بیش‌تری داشته باشند و در نهایت سرمایه گذاران را از سود بالاتری بهره مند کنند.

تبدیل سرمایه های کم به سرمایه گذاری کلان

ضامن نقدشوندگی؛ یکی از مهم ترین ارکان صندوق های سرمایه گذاری

یکی از ارکان و مزیت های صندوق سرمایه گذاری، ضامن نقدشوندگی نام دارد. ضامن نقدشوندگی اهمیت بسیار زیادی دارد. در واقع وجود یک شرکت حقوقی، نقدشوندگی واحدهای یک صندوق سرمایه گذاری را افزایش می‌دهد و کمک می‌کند که یک سرمایه گذار بتواند تحت هر شرایطی برای فروش واحدهای سرمایه گذاری خود اقدام کند.

همچنین سرمایه گذار این اطمینان را خواهد داشت که هر زمان برای ابطال واحدهای سرمایه گذاری خود اقدام کند، تقاضا برای آن وجود دارد. به بیان دیگر، هر فرد هر زمان که بخواهد، می‌تواند سرمایه خود را بدون دردسر و به سادگی نقد کند.

لازم به ذکر است که وجود ضامن نقدشوندگی جزء الزامات صندوق‌ نیست. برخی از صندوق‌ها این پارامتر را به صورت اختیاری انتخاب کرده‌اند. اگر یک شرکت حقوقی مانند بانک‌ها جهت ضامن نقدشوندگی همراه شود، سرمایه گذار از ریسک پذیری کمتر و اطمینان بیشتری برخوردار خواهد بود.

نقد شوندگی بالا؛ اصلی ترین مزیت صندوق های سرمایه گذاری

تمام سرمایه گذاری‌ها در نهایت باید یک روز نقد شوند و به هدف از پیش تعیین شده خود برسند. اما سؤالی که در این جا ممکن است با آن مواجه می‌شوید این است که آیا می‌توانیم سرمایه خود را در هر زمان که بخواهیم نقد کنیم؟

یکی از فاکتورهای انتخاب سرمایه گذاری مناسب، سهولت در خرید و فروش دارایی بدون تغییر قابل ملاحظه در قیمت در کمترین زمان ممکن است. ممکن است سرمایه گذار در طول سرمایه گذاری به پول نقد نیاز داشته باشد. در چنین شرایطی باید در دارایی‌هایی که از نقدشوندگی بالایی برخوردار هستند، سرمایه گذاری کند. با این کار می‌تواند در هر زمان که بخواهد با کمترین هزینه و کمترین زمان از قابلیت تبدیل به پول نقد استفاده کند.

بد نیست بدانید که قابلیت نقدشوندگی در هر زمان در بازار بورس و معاملات سهام وجود ندارد. گاهی ممکن است به دلایل مختلفی، سهام شرکت‌ها در حالت تعویق قرار گرفته و به طور کلی متوقف شوند. همچنین ممکن است در زمان خرید و فروش سهم‌ها، سرمایه گذار درگیر صف‌های خرید و فروش شود و با این شرایط نتواند به ارزش روز، سرمایه خود را نقد کند.

بنابراین می‌توان یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین مزیت صندوق سرمایه گذاری را این چنین بیان کرد: این امکان برای سرمایه گذاران وجود دارد که با آسودگی خاطر و بدون هیچ نگرانی پس از آشنایی با نحوه‌ی سرمایه گذاری در صندوق‌ها، سرمایه گذاری کنند و دیگر دغدغه‌ای در رابطه با نقدشوندگی سهام خود نداشته باشند.

کلام آخر

بسیاری از افراد به دلیل نداشتن دانش و وقت کافی و همچنین با توجه به مشکلات اقتصادی، از ورود به بازار سرمایه خودداری می‌کنند. اکنون با توجه به مزیت صندوق سرمایه گذاری که در طول مقاله مطالعه کردید، می‌توان بهترین راهکار برای ورود به بازار سرمایه را، استفاده از صندوق‌های سرمایه گذاری دانست.

 

بیشتر بخوانید

مقالات مرتبط

متاورس

متاورس چیست؟

متاورس با خلق دنیایی جذاب و تجربه جدیدی از اینترنت و تعامل با افراد آینده‌ای متفاوت را برای انسان رقم خواهد زد!

مطالعه کنید »

دیدگاهتان را بنویسید