راه های نگهداری ارز دیجیتال

راه های نگهداری ارز دیجیتال

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در دنیای ارزهای دیجیتالی مطرح می‌شود، روش‌های نگهداری ارز دیجیتال است. مطمئناً می‌دانید که ارزهای دیجیتال، دارایی‌های ارزشمندی هستند و همان طور که اهمیت زیادی به نگهداری پول‌های فیزیکی می‌دهید، باید در مورد آن‌ها نیز دقیقاً به همین صورت عمل کنید. البته نگهداری از ارزها همچون پول‌های فیزیکی ساده نیست، اما ما در این مقاله قصد داریم به زبان ساده، راه‌های نگهداری از ارزها را توضیح دهیم.

اگر کمی پرس و جو کنید، تعدادی از سرمایه‌گذاران پرقدرت را خواهید شناخت که دارایی‌های بسیار زیادی را تنها به دلیل گم کردن رمز ارز خود از دست داده‌اند. البته یکی از مزیت‌های ارزهای دیجیتال، اختصاصی بودن هر رمز برای یک نفر است. البته اگر نتوانید از رمز خود محافظت کنید، این مورد برای شما به عنوان یک عیب محسوب می‌شود.

به دلیل اهمیت این موضوع، قصد داریم در این جا پیشرفته‌ترین و مطمئن‌ترین روش‌های نگهداری ارز دیجیتال را شرح دهیم. شاید در این جا با خودتان بگویید، نگهداری از رمز ارزها در کیف پول بهتر راه حل ممکن است. اما باید بدانید که یک کیف پول کاغذی یا نرم افزاری نمی‌تواند به طور کامل امنیت ارزهای شما را تضمین کند. بنابراین لازم است با روش‌های دیگر نگهداری رمز ارزها آشنا شوید.

اولین قدم در نگهداری ارز دیجیتال

اگر بخواهیم در این مورد صادقانه صحبت کنیم، باید بگوییم که امن‌ترین و مهم‌ترین روش‌های نگهداری رمزارزها، تحت مالکیت درآوردن آن‌ها است. به عبارت دیگر شما خودتان باید مسئولیت حفاظت و نگهداری ارزها را برعهده داشته باشید. دلیل آن هم این است که در صورت دسترسی پیدا کردن فردی به رمز خصوصی شما، ممکن است مالکیت ارزهای خود را از دست بدهید. بنابراین بهتر است در ابتدا با تمام راه‌هایی که ممکن است با استفاده از آن‌ها، رمز ارز شما را پیدا کنند، آشنا شوید.

به عنوان مثال، اگر پول‌های کاغذی دارید؛ لازم است آن‌ها را در امن‌ترین مکان نگهداری کنید. همچنین در صورت استفاده از کیف پول‌های نرم افزاری، رمز آن را به هیچ عنوان در اختیار اشخاص دیگر قرار ندهید. بنابراین اولین اقدامی که باید برای نگهداری ارز دیجیتال انجام دهید، پذیرفتن مسئولیت حفظ رمز خصوصی ارزها است.

اولین قدم در نگهداری ارز دیجیتال

آشنایی با روش های مختلف نگهداری ارز دیجیتال

با توجه به مطالبی که تاکنون بیان کردیم، متوجه شده‌اید که منظور از نگهداری ارزها، حفظ و صیانت رمز خصوصی ارز است. متخصصین این حوزه دو روش را برای نگهداری ارزها پیشنهاد می‌دهند. این دو روش، عبارتند از:

 • نگهداری سرد ارز دیجیتال
 • نگهداری گرم ارز دیجیتال

نگهداری سرد ارز دیجیتال

در روش نگهداری ارزها به روش سرد، کیف پول شما به اینترنت متصل نبوده و اگر بتوانید مطمئن شوید که سارق یا هر فرد دیگری، توان دسترسی به کیف پول شما را ندارد، روش نگهداری سرد، می‌تواند یکی از بهترین و امن‌ترین روش‌ها باشد. دلیل آن هم این است که به هیچ وجه، امکان دسترسی و هک کردن رمز خصوصی ارز دیجیتال شما برای کلاهبرداران وجود ندارد. نگهداری سرد ارز دیجیتال نیز به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. این روش‌ها عبارتند از:

 • استفاده از کیف پول سخت افزاری
 • استفاده از رمز ارز کاغذی
 • کیف پول چند امضایی

کیف پول سخت افزاری ارز دیجیتال

استفاده از کیف پول سخت افزاری، یکی از جدیدترین روش‌های معامله و نگهداری ارز دیجیتال است. از نظر ظاهری می‌توان این نوع از کیف پول را با یک کارت بانکی یا فلش مموری مقایسه کرد. البته باید بگوییم که هزینه خرید و نگهداری از این کیف پول‌ها نسبتاً بالا است، اما در عوض به عنوان یکی از امن‌ترین کیف پول‌های بیت کوین به شمار می‌روند. این دستگاه با استفاده از عملیاتی که بر روی آن انجام می‌شود از نظر هک شدن، ایمن می‌شود.

لازم است بدانید، در صورت به سرقت رفتن دستگاه، سارقین نمی‌توانند به رمزهای شما دسترسی داشته باشند و در چنین شرایطی، شما می‌توانید برای بازیابی رمزهای خود اقدام کرده و مجدداً مالکیت آن‌ها را بدست آورید.

نکته: این کار در صورتی امکان‌پذیر است که اطلاعات زمان راه‌اندازی کیف پول را در اختیار داشته باشید.

کیف پول کاغذی ارز دیجیتال چیست؟

در این روش از نگهداری رمز ارزها، تمام اطلاعات اعم از رمز عمومی و رمز خصوصی بر روی یک برگه کاغذ چاپ می‌شوند. رمز خصوصی به شکل حروف یا علامت QR بر روی یک برگه کاغذ چاپ می‌شود. تنها چند نرم افزار هستند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها رمز ارز خود را در یک برگه کاغذی نگهداری کنید. البته احراز هویت، درستی فعالیت و صحت آن بر عهده‌ی فردی است که خرید ارز دیجیتال را انجام داده است.

این روش مشکلاتی را به همراه خواهد داشت که از جمله آن‌ها، می‌توان به پرینت رمز خصوصی تکراری اشاره کرد. برای چاپ رمز خصوصی، می‌توانید به سایت‌هایی همانند سایت Bitaddress مراجعه کنید. لازم به ذکر است که این سایت‌ها، چاپ رمز خصوصی را بدون اتصال به اینترنت برای شما انجام می‌دهند.

نگهداری رمز ارزها با استفاده از کیف پول چند امضایی

این نوع از کیف پول برای افرادی مناسب است که برای خرید ارز دیجیتال، به صورت شراکتی اقدام می‌کنند. درست است که قانون خصوصی بودن ارزها در این روش شکسته می‌شود، اما به هر حال طرفداران خاص خود را دارد. برای بالا بردن سطح امنیتی این روش، طراحان از چند کلید عمومی و خصوصی استفاده می‌کنند.

در این روش، اگر فردی بخواهد جهت خرید، فروش و انتقال ارزها اقدام کند، باید از دیگر شرکای خود اجازه بگیرد. این مورد را می‌توان هم به عنوان اشکال و هم به عنوان یک مزیت به حساب آورد.

نگهداری گرم ارز دیجیتال

در این روش از نگهداری ارز دیجیتال، امکان متصل شدن کیف پول شما به اینترنت وجود دارد. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این روش این است که در مکان و هر لحظه، می‌توانید به رمز ارز خود دسترسی داشته باشید. در واقع کیف پول شما در این جا یک نرم افزار است. باید مراقب هک شدن سیستم خود باشید و البته اگر بتوانید با استفاده از آنتی ویروس‌ها، از سیستم خود محافظت کنید، می‌توان این روش را یکی از مطمئن‌ترین روش‌های نگهداری ارز دانست. بسیاری از کارشناسان کیف پول‌های گرم را نسبت به سرد برتر می‌دانند، زیرا هزینه‌ی نگهداری از رمز ارزها در کیف پول‌های گرم پایین‌تر است.

امروزه بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند از کیف پول‌های گرم استفاده کنند. به طور کلی این مدل از کیف پول‌ها رایج‌تر بوده و معامله با آن‌ها نیز ساده‌تر است. معامله با استفاده از این کیف پول‌ها در هر زمان امکان‌پذیر است. با استفاده از لپ تاب و موبایل، می‌توانید به راحتی از کیف پول‌های گرم استفاده کنید.

نگهداری گرم ارزهای دیجیتال نیز به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. برخی از متداول‌ترین روش‌های نگهداری ارز دیجیتال در این مورد عبارتند از:

 • کیف پول تلفن همراه یا موبایلی
 • کیف پول دسکتاپ
 • قفل زمان دار

استفاده از کیف پول تلفن همراه

از دیگر روش‌های نگهداری ارز دیجیتال، می‌توان به موبایل‌ها یا همان تلفن همراه اشاره کرد. تا به امروز نرم افزارهای زیادی به منظور نصب در سیستم عامل‌های ios و اندروید، طراحی شده‌اند. با استفاده از این روش، می‌توانید به طور دائمی رمز ارز خود را در اختیار داشته باشید.

اگر بخواهیم واقع بین باشیم، باید بگوییم که استفاده از موبایل به منظور نگهداری رمز ارزها، امنیت بسیار پایینی دارد. از خطراتی که این روش به دنبال دارد، می‌توان به دسترسی ساده‌ی افراد به اطلاعات موبایل، سرقت گوشی و هک شدن اطلاعات آن اشاره کرد. البته اگر از معامله‌گران ماهر در این حوزه هستید و می‌خواهید همیشه به منظور سرمایه‌گذاری، مقداری از ارزها را به دنبال خود داشته باشید، می‌توانید برای نگهداری مقداری از سرمایه‌ی خود از این روش استفاده کنید.

نگهداری ارز دیجیتال با استفاده از کیف پول دسکتاپ

استفاده از کیف پول دستکتاپ، اصلاً کار سختی نیست و می‌توانید به راحتی آن‌ را همچون یک نرم افزار بر روی سیستم خود نصب کنید. می‌توانید رمز ارزهای خود را در آن جا نگهداری کرده و به شکل بسیار ساده‌ای، معاملات خود را انجام دهید. این نوع از کیف پول‌ها دارای تنوع بسیار زیادی هستند و شما می‌توانید بسته به نوع معاملات خود، بهترین آن‌ها را انتخاب کنید.

باید بدانید که برخی از کیف پول‌ها، تنها برای معامله یک ارز طراحی شده‌اند و برخی دیگر از آن‌ها، قابلیت پشتیبانی از انواع توکن و رمز ارزها را دارند. برای ایجاد امنیت بیش‌تر در این روش، برخی از کیف پول‌های دسکتاپی، از رمزهای بسیار پیشرفته‌ای استفاده می‌کنند. در این صورت، در زمان وارد شدن به کیف پول، احراز هویت انجام می‌شود. در صورتی که لپ تاپ شما به سرقت برود، می‌توانید در دستگاه دیگری، نرم افزار را نصب کرده و به راحتی رمز ارز های خود را با وارد کردن حساب کاربری، بازیابی کنید.

تنها خطری که در این روش از نگهداری ارز دیجیتال وجود دارد، هک شدن کیف پول دسکتاپی شماست. به همین منظور، کارشناسان توصیه می‌کنند در انتخاب پسورد خود دقت کنید و سعی کنید پسوردتان را ترکیبی از اعداد، کاراکتر و کلمات انتخاب کنید. اگر می‌خواهید از کیف پول دسکتاپی استفاده کنید، لازم است از فایروال و آنتی ویروس استفاده نمایید. این دو می‌توانند در مقابل هکرها، به عنوان سدی محکم عمل کنند. لازم است یادآور شویم که استفاده از پسوردهای پیشرفته، می‌تواند منجر به منصرف شدن هکرها شود.

نگهداری گرم ارز دیجیتال

نگهداری ارز دیجیتال با استفاده از قفل زمان دار

این روش نسبتاً دشوار است، اما برای تریدرهای که در بازار رمز ارزها کارکشته‌اند، به عنوان بهترین روش شناخته شده است. به دلیل آن که کار با این روش دشوار و سخت است، معامله‌گران خرده پا توجه زیادی به آن ندارند.

در این روش، تنها پس از آن که زمان مشخصی گذشته باشد، می‌توانید به محتواهای حساب خود دسترسی پیدا کنید. به بیان دیگر برای معامله در هر زمان، نمی‌توانید به ارزها دسترسی داشته باشید. درست است که این روش امنیت بسیار بالایی دارد، اما گاهی هم ممکن است مانع به دست آوردن سودهای لحظه‌ای شود.

مهم ترین نکات در خرید ارز دیجیتال و نگهداری آن

خرید ارز دیجیتال چه به صورت فیزیکی انجام شود، چه به صورت مجازی، مشکلات متعددی را به دنبال خواهد داشت. برداشته شدن مرزهای مالکیت یک سرمایه، یکی از دلایل به وجود آمدن ارزهای دیجیتال است. همین موضوع، می‌تواند خطرات امنیتی بسیار زیادی را به وجود آورد. همان طور که می‌دانید، مالک یک معامله، در واقع همان فردی است که رمز خصوصی یک ارز را در اختیار دارد.

بنابراین بهتر است پیش از هر گونه اقدامی، راهکارهایی را بشناسیم و به کار بریم که بتوانند از دارایی‌ها در برابر گم شدن، هک شدن و سرقت محافظت کنند. راهکارهایی که در ادامه بیان می‌کنیم، می‌توانند در مسیر نگهداری ارز دیجیتال بسیار کمک کننده باشند:

 • سیستم عامل‌های لینوکس امنیت بالاتری دارند
 • جهت ارتقا دادن امنیت کامپیوتر خود اقدام کنید
 • تهیه نسخه دیجیتال از کیف پول ارز دیجیتال
 • در معاملات از سرویس Escrow استفاده کنید
 • از سالم بودن شرایط محیطی کیف پول سرد اطمینان پیدا کنید
 • از نرم افزارها و سایت‌های رسمی استفاده نمایید

کلام آخر

همان طور که اطلاع از نحوه معامله ارزها اهمیت بسیار بالایی دارد، به همان اندازه نگهداری ارزهای دیجیتال نیز مهم است. شاید معامله‌گر بسیار کاربلدی باشید، اما به هر حال، اگر نتوانید از ارزهای خود نگهداری کنید، امکان دارد سرمایه خود را به زودی از دست بدهید. بنابراین بهتر است در این مسیر، دانش و آمادگی خود را افزایش دهید و با آگاهی بیش‌تری در مسیر قدم بگذارید.

بیشتر بخوانید

مقالات مرتبط

انواع ارز دیجیتال

انواع ارز دیجیتال

ارز دیجیتال انواع مختلفی دارد. بر اساس کارایی هر کدام از ارزها، آن‌ها را در دسته‌بندی‌های مختلفی قرار می‌دهند. ما در این مقاله قصد داریم

مطالعه کنید »

دیدگاهتان را بنویسید