امنیت در بازار رمز ارزها

امنیت در بازار رمز ارزها

اگر در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کنید، لازم است در رابطه با امنیت رمز ارزها نیز اطلاعات کافی داشته باشید. زیرا امنیت در این بازار یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که بی‌توجهی به آن، می‌تواند عواقب جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد. در دوره‌های اخیر، به ویژه در سال 2018 بازار ارز دیجیتال با یک جهش و رشد ناگهانی رو به رو شد. بازار مالی محبوبی در اختیار سرمایه‌گذاران قرار گرفت و روز به روز طرفداران این بازار بیش‌تر شد و بازار رونق بیش‌تری گرفت.

با تمام این‌ها، یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که سرمایه‌گذاران را نگران می‌کرد، خطر امنیتی در این بازار بود. مکانی که افراد در آن سرمایه‌گذاری می‌کردند، در واقع یک فضای دیجیتال است و به همین دلیل امکان برخورد با سایت‌های کلاهبرداری و یا هک شدن در این بازار بسیار زیاد است. از این جهت، لازم است افرادی که قصد ورود و سرمایه‌گذاری در این بازار را دارند، با رعایت نکاتی وارد این مسیر شوند.

راهکارهایی که می‌تواند به امنیت رمز ارزها کمک کنند، عبارتند از انتخاب کارگزاری مناسب، انتخاب کیف پول مناسب و نگهداری امن کلیدهای عمومی و خصوصی رمز ارزها و دیگر نکاتی که رعایت نمودن آن‌ها بسیار مهم و ضروری است. در ادامه مقاله، به بررسی مطالب بیش‌تری در رابطه با امنیت در بازار ارزهای دیجیتال می‌پردازیم.

امنیت رمز ارزها

فضایی که خرید و فروش ارزهای دیجیتال در آن انجام می‌شود، فضای اینترنت است. همان طور که گفتیم مکان فیزیکی وجود ندارد و از طرف دیگر به دلیل وجود سایت‌های کلاهبرداری و هکرها، سرمایه‌گذاری در این بازار ریسک بزرگی خواهد بود. این بازار به عنوان یک بازار نوپا شناخته می‌شود و در بیش‌تر دولت‌های کشورهای مختلف، ارزهای دیجیتال را به رسمیت نمی‌شناسند. بنابراین هیچ مرجع قانونی به منظور اعلام شکایت و برخورد با تخلف‌های صورت گرفته وجود ندارد.

به همین دلایل است که فعالیت در این بازار، نگران سرمایه‌های خود هستند و ترس از دست دادن ارزهای دیجیتال خود را دارند. ناگفته نماند که در بسیاری از موارد، افراد اطلاعات صحیح و دقیقی در مورد این بازار ندارند و به دلیل عدم آگاهی کافی و در نتیجه عدم رعایت نکات ایمنی، مکن است ارزهای دیجیتال خود را از دست بدهند.

افرادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، لازم است به منظور امنیت رمز ارزهای خود، آگاهی کاملی از شرایط این بزار در هر لحظه داشته باشند و برای نگهداری و انجام معاملات، نکات امنیتی را به خوبی مد نظر داشته باشند. از این طریق، می‌توانند امنیت معاملات خود را تأمین کنند و ریسک از دست دادن سرمایه خود را تا حد بسیار زیادی کاهش دهند. در ادامه به بررسی نکات بیش‌تری در این باره می‌پردازیم.

امنیت رمز ارزها

سه راهکار مهم در حفظ امنیت رمز ارزها

همان طور که تا این جا توضیح دادیم، امنیت معاملات ارزهای دیجیتال نکته‌ی بسیار مهمی است که هر فردی در این بازار باید به آن توجه داشته باشد. برای آن که سرمایه‌گذاران بتوانند امنیت ارزهای دیجیتال خود را تأمین کنند، لازم است راهکارهایی را در این مسیر مد نظر داشته باشند. در ادامه راهکارهایی را بیان می‌کنیم که با به کارگیری آن‌ها، امنیت ارزهای دیجیتال تا حد زیادی تضمین شده خواهد بود.

کیف پول ارز دیجیتال

همان طور که می‌دانید کیف پول ارز دیجیتال به نرم افزارهایی گفته می‌شود که به صورت آنلاین کار می‌کنند. انتخاب کیف پول مناسب یکی از مهم‌‌ترین نکاتی است که در امنیت رمز ارزها تأثیرگذار است. بنابراین لازم است به درستی انتخاب شود تا از سرقت رمز ارزهای موجود در آن و همچنین احتمال هک شدن آن‌ها جلوگیری شود. این کیف پول‌ها دارای رمز هستند و در صورتی که کاربری رمز کیف پول خود را فراموش کند، دیگر امکان دسترسی به رمز ارزهای موجود در آن را نخواهد داشت.

حفظ امنیت کیف پول ارز دیجیتال یک راهکار مناسب جهت حفظ امنیت ارزهای دیجیتال خواهد بود. با انتخاب کیف پول مناسب، سرمایه‌گذاران بخش بزرگی از امیت ارزهای خود را تأمین می‌کنند. اگر شما هم قصد سرمایه‌گذاری در این بازار را دارید، لازم است با پارامترهای انتخاب یک کیف پول مناسب آشنا باشید و با یک انتخاب صحیح، امنیت رمز ارزهای خود را افزایش دهید. در ادامه در مورد پارامترهای انتخاب یک کیف پول مناسب، نکاتی را شرح می‌دهیم.

ویژگی هایی که باید در انتخاب یک کیف پول مناسب در نظر داشته باشید

 • زمانی می‌توان گفت یک کیف پول مناسب است که میزان تسلط کاربر بر روی کلیدهای عمومی و خصوصی در کیف پول بیش‌تر باشد.
 • باید رابط کاربری مناسبی داشته باشد یا به بیان دیگر روش استفاده از کیف پول ساده و آسان باشد.
 • تیم توسعه دهنده کیف پول طراحی شده، معتبر و شناخته شده باشند.
 • قابلیت بازیابی اطلاعات و پشتیبانی مناسب در کیف پول انتخابی وجود داشته باشد.
 • امکان نصب کیف پول بر روی سیستم عامل‌های مختلف وجود داشته باشد.

استفاده از پشتیبان

بک آپ گرفتن از اطلاعات ارزهای دیجیتال یا همان داشتن پشتیبان، یکی دیگر از موارد مهم در امنیت رمز ارزها است. یکی از بزرگترین مشکلاتی که کاربران در کریپتوکارنسی با آن رو به رو می‌شوند، فراموش کردن رمزهای خصوصی و عمومی ارزهای دیجیتال است. این مورد می‌تواند باعث از دست رفتن سرمایه‌های یک فرد شود.

بهترین راه حل برای رفع این مشکل یا حداقل جلوگیری از آن، تهیه نسخه پشتیبان است. باید از کلیدهای خصوصی آن‌ها نسخه پشتیبان آفلاین تهیه کرده و آن‌ها را در مکانی مطمئن نگهداری کرد. با تهیه بک آپ نیز، می‌توان از فراموشی رمز عبور، پین‌ها و پسوردها نیز جلوگیری کرد. علاوه بر این موارد، می‌توان کلید خصوصی را به دو بخش تقسیم کرد. هر کدام از بخش‌ها را در یک مکان جداگانه قرار داد که تنها شخص دارنده حساب از آن اطلاع دارد.

دزدیده شدن اطلاعات ارزهای دیجیتال

مکان فیزیکی در این بازار وجود ندارد و تمامی فعالیت‌ها در یک فضای دیجیتال انجام می‌شود. خطرات بسیار زیادی بازار ارزهای دیجیتال را تهدید می‌کند که از جمله آن‌ها، می‌توان به فایل‌های مخرب، ترو جان‌ها، هکرها، بدافزارها و … اشاره کرد. بنابراین در هر زمان خطر آسیب رسیدن به اطلاعات و امکان هک شدن آن‌ها وجود دارد. به منظور جلوگیری از نفوذ بدافزارها، لازم است یک سری نکات کلیدی را رعایت کنید. با رعایت این نکات می‌توانید با خیال آسوده‌ترین در بازار ارزهای دیجیتال فعایت کنید و از امنیت رمز ارزهای خود مطمئن باشید.

نکاتی که می تواند از هک شدن اطلاعات ارز دیجیتال جلوگیری کند

 • بر روی سیستم‌های شخصی خود از ضد بدافزارها و آنتی ویروس‌ها استفاده کنید.
 • در ایمیل‌های ناشناس، بر روی لینک‌هایی که مقصد نامشخصی دارند کلیک نکنید.
 • سعی کنید کیف پول خود را همیشه به روز کرده و آپدیت شده‌ی آن را نگهداری کنید.
 • به هیچ وجه از پسوردها و رمز عبورهای ساده برای کیف پولتان استفاده نکنید.
 • از سایت‌های فیشینگ که خود را به جای سایت‌های اصلی معرفی می‌کنند، دور بمانید. این سایت‌ها می‌توانند اطلاعات کاربران را به راحتی بدست آورند.
 • دقت داشته باشید که در جایی امن، رمز عبورها و کلیدهای خصوصی خود را نگهداری کنید. هر چه دور از دسترس دیگران باشند، امنیت آن‌ها بیش‌تر است.

استفاده از رمز عبور قوی

استفاده از رمز عبور قوی، یکی از راه‌های افزایش امنیت رمز ارزها است که پیش از این هم به آن اشاره کرده‌ایم. بهترین روش انتخاب رمز عبور، عبارت است از:

 • رمز عبور به اندازه کافی پیچیده و طولانی باشد. (رمز عبور 12 کاراکتر و ترکیبی از حروف انگلیسی، اعداد و نمادها باشد.
 • برای اکانت پلتفرم‌های مختلف از یک رمز عبور استفاده نکنید.
 • پس از انجام معامله، حواستان باشد که از حساب کاربری خود خارج شوید.
 • می توانید از نرم افزار مدیریت پسورد برای جلوگیری از احتمال فراموش شدن رمزهای عبور استفاده کنید.

احراز هویت دو عاملی

یکی از کارآمدترین روش‌ها برای افزایش امنیت رمز ارزها، استفاده از سیستم احراز هویت دو عاملی است. اکثر افراد این سیستم را با نام two-step verification یا two-factor Authentication می‌شناسند. در سیستم‌های دیجیتال مختلف، از این روش به منظور افزایش لایه امنیتی استفاده می‌شود. در صورتی که سیستم احراز هویت دو عاملی فعال باشد، لازم است به منظور دسترسی به نرم افزار یا سایت مورد نظرتان از چند مرحله بررسی امنیتی عبور کنید.

به غیر از رمز عبور، برای وارد شدن به پلتفرم مورد نظر، یک کد امنیتی از طریق ایمیل، پیامک و … برای شما ارسال می‌شود. برای ورود به پلتفرم، وارد کردن این کد الزامی است. خبر خوب این جاست که این کدها پس از چند دقیقه منقضی شده و دیگر امکان استفاده از این کدها توسط هکرها وجود نخواهد داشت.

برای امنیت اکانت شخص و امنیت رمز ارزها، تقریباً می‌توان گفت که تمام صرافی‌های کریپتوکارنسی از احراز هویت دو عاملی استفاده می‌کنند. برخی از صرافی‌ها جهت ارسال کد امنیتی از ایمیل یا پیامک استفاده می‌کنند. در حالی که برخی برای افزایش امنیت، از نرم افزار امنیت دو عاملی همچون Google Authenticator استفاده می‌کنند.

 • پس از آن که سیستم احراز هویت دو عاملی را راه اندازی کنید، یک رمز عبور یک بار مصرف برای هر یک از اقدامات زیر دریافت خواهید کرد. این اقدامات عبارتند از:
 • انتقال ارز دیجیتال به فرد دیگر
 • ورود به اکانت
 • تکمیل فرآیند برگشت
 • تغییر اطلاعات اکانت

نکاتی که می تواند از هک شدن اطلاعات ارز دیجیتال جلوگیری کند

چند نکته مهم در رابطه با امنیت رمز ارزها

 • اطلاعات مربوط به رمز ارزها و کیف پول خود را در اختیار افراد دیگری قرار ندهید.
 • دقت کنید زمانی که می‌خواهید وارد کیف پول خود شوید به وای فای معمولی متصل نباشید.
 • در صورت امکان، از کیف پول‌های آفلاین و سخت افزاری استفاده کنید.
 • برخی از سایت‌ها در مقابل دریافت مقداری از ارز شما، وعده‌ی پرداخت رمز ارز بیش‌تر را می‌دهند. از اعتماد کردن به این سایت‌ها و پرداخت ارز دیجیتال به آن‌ها خودداری کنید.
 • به هیچ عنوان اطلاعات مربوط به روند سرمایه‌گذاری و موجودی ارز دیجیتال خود را با دیگران در میان نگذارید.
 • جهت استفاده از سایت‌هایی که وعده‌ی رمز ارزهای رایگان همچون اتریوم، بیت کوین و … را می‌دهند، استفاده از کیف پول اصلی را کنار بگذارید.
 • دقت بالایی در انتخاب ارز دیجیتال خود داشته باشید. از رمز ارزهایی که اعتبار بیش‌تری دارند برای سرمایه‌گذاری استفاده کنید.
 • برای انتخاب کیف پول، در مورد نظرات کاربران در مورد آن کیف پول تحقیق کنید. سعی کنید طبق پیشنهادات سایت اصلی رمز ارز، کیف پول خود را انتخاب کنید.
 • به منظور افزایش امنیت رمز ارزها، دقت خود را به هنگام واریز و انتقال ارز دیجیتال افزایش دهید. دقت کنید که این معاملات برگشت پذیر نیستند، بنابراین حواستان باشد اطلاعات را به درستی وارد کنید. امکان بازگشت در صورت انتقال اشتباه وجود ندارد.

کلام آخر

امنیت رمز ارزها تنها با افزایش آگاهی و رعایت چندین نکته ساده، می‌تواند تا حد بسیار زیادی افزایش پیدا کند. امروزه، افراد بیش‌تری در حوزه‌ی خرید و فروش ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کنند و می‌توان گفت محل بسیار مناسبی برای سرمایه‌گذاران به حساب می‌آید. به همین دلیل کلاهبردارها و هکرها نیز بیش از گذشته در این فضا دیده می‌شوند.

در نتیجه در این بازار، لازم است هر فردی به فکر حفظ دارایی‌هایی خود باشد و با دقت در این بازار معامله کند. براساس مطالبی که در این مقاله بیان کردیم، دانستید که امنیت ارزهای دیجیتال به چه مواردی بستگی دارد. تلاش کردیم، راهکارهای مفید و مؤثری را به منظور افزایش امنیت ارزهای دیجیتال شرح دهیم.

بیشتر بخوانید

مقالات مرتبط

انواع ارز دیجیتال

انواع ارز دیجیتال

ارز دیجیتال انواع مختلفی دارد. بر اساس کارایی هر کدام از ارزها، آن‌ها را در دسته‌بندی‌های مختلفی قرار می‌دهند. ما در این مقاله قصد داریم

مطالعه کنید »

دیدگاهتان را بنویسید