آینده ی ارزهای دیجیتال چگونه پیش بینی می شود؟

آینده ی ارزهای دیجیتال چگونه پیش بینی می شود؟

اگر راغب هستید از آینده ی ارزهای دیجیتال با خبر شوید، مطالعه‌ی این مقاله را از دست ندهید. همان طور که می‌دانید رمز ارزها به عنوان یک پدیده‌ی جهانی شناخته می‌شوند که روز به روز هم در حال رشد و تکامل هستند. در این بین برخی از افراد نگران و برخی دیگر به این تکنولوژی و به طور کلی به آینده‌ی مالی این حوزه، بسیار امیدوار هستند.

باید بگوییم که نمی‌توان پیش‌بینی قطعی از آینده‌ی رمز ارزها داشت و بسیاری از فعالان این حوزه هنوز هم در رابطه با ماندگار بودن این صنعت و چگونگی تغییر آن، سؤالات زیادی در ذهن دارند.

با توجه به این که هم چنان رمز ارزها به صورت رسمی پذیرفته نشده‌اند، اما شاهد فعالیت‌های رسمی بسیار زیادی در این زمینه هستیم. امروزه افراد بسیار زیادی مجذوب رمز ارزها شده‌اند و تصمیم دارند در این حوزه سرمایه‌گذاری کنند. به منظور افزایش اطلاعات شما عزیزان، قصد داریم در این مقاله در رابطه با آینده ی ارزهای دیجیتال صحبت کنیم.

آینده ی ارزهای دیجیتال

همه چیز از سال 2009 شروع شد!

ماجرای رمز ارزها و به طور کلی ابداع آن‌ها توسط فردی به نام ساتوشی ناکاموتو و در سال 2009 شروع شد. در آن سال، ساتوشی ناکاموتو، اولین بلاک چین جهان با ارز دیجیتال (BTC) یا بیت کوین را معرفی کرد که توانست منجر به رفع اشکالاتی شود که در سیستم بانکداری و مالی وجود داشتند. ساتوشی ناکاکوتو به عنوان بنیان گذار صنعتی شناخته می‌شود که در حال حاضر توانسته است با ابداع خود، تمام جهانیان را درگیر کند.

امروزه در سراسر جهان، هزاران بلاک چین فعال وجود دارد و تکنولوژی که قرار بود در سیستم بانکی و امور مالی تحول ایجاد کند، اکنون در حوزه‌های مختلف دیگری هم نفوذ کرده است. منتقدان و حامیان این حوزه، آینده ی ارزهای دیجیتال را از دیدگاه خود پیش بینی می‌کنند. اگر بخواهیم واقع بینانه به این موضوع نگاه کنیم، باید بگوییم که پیش بینی آینده‌ی رمز ارزها و کلاً هر صنعت دیگری به طور دقیق امکان‌پذیر نیست.

آیا در آینده ارزهای دیجیتال به رسمیت شناخته می شوند؟

زمانی که از رسمی شدن ارزهای دیجیتال صحبت می‌شود، منظور این نیست که بتوانند به طور کامل جای ارزهای رسمی دولتی را بگیرند. اما ممکن است دولت‌ها آن‌ها را به عنوان یک گزینه مناسب در کنار ارزهای رسمی دولتی بپذیرند. به عنوان مثال، بیت کوین در اقتصاد ال سالوادور به عنوان ارز رسمی پذیرفته شده است و امکان پرداخت هزینه‌ها با بیت کوین نیز برای مردم این کشور به وجود آمده است.

لازم به ذکر است که ال سالوادور کشور کوچکی است. با این که برخی از حامیان رمز ارزها، پذیرفتن ارز دیجیتال در این کشور را به معنای آغاز پذیرش در دیگر کشورها می‌دانند، اما با این حال نمی‌توان این کشور را با کشورهای بزرگ و توسعه یافته مقایسه کرد.

بنابراین در یک نتیجه‌گیری کلی شاید به نظر برسد که رسمی شدن ارزهای دیجیتال در دیگر کشورهای دنیا امکان پذیر نخواهد بود، اما پیش بینی می‌شود که در آینده و در زمانی که بازار رمز ارزها به اندازه‌ی کافی بزرگ و جا افتاده شوند، می‌توانیم شاهد چنین اتفاقی در کشورهای بزرگ دنیا باشیم.

آیا در آینده ارزهای دیجیتال به رسمیت شناخته می شوند؟

بانک مرکزی و آینده ارز دیجیتال

در ابتدا ارز دیجیتال، وعده کنار زدن بانک‌ها را با خود به همراه داشت. اما پیش بینی می‌شود که این ارزها در آینده، در کنار نهادهای متمرکز قرار بگیرند. یکی از اقداماتی که به پیشرفت ارزهای دیجیتالی کمک کرده است، توسعه ارز دیجیتالی بانک مرکزی است. ناگفته نماند که در این مسیر عدم وابستگی و ماهیت نامتمرکز به یک سازمان متمرکز، فدای پیشرفت می‌شود.

بسیاری از کشورهای بزرگ دنیا همچون سوئد و آمریکا مشغول بررسی ارز دیجیتال بانک مرکزی خود هستند. در حال حاضر، چین که به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان شناخته می‌شود مراحل آزمایشی این فرآیند را آغاز کرده است و شاهد اجرا شدن این طرح به طور محدود در کشور چین هستیم.

جالب است بدانید، کشور چین استفاده از ارزهای دیجیتالی را جهت پرداخت، اصلاً قانونی نمی‌داند. همچنین ارائه خدمات رمز ارزی را برای مؤسسات مالی و بانک‌ها ممنوع کرده است، اما حضور پررنگی در زمینه ارز دیجیتال بانک مرکزی دارد و همین موضوع تأثیر بسیار زیادی بر روی آینده ارزهای دیجیتال خواهد داشت.

با شروع بیماری کرونا، سیستم‌های مالی، کاهش استفاده از پول نقد را در سیستم کاری خود قرار دادند. باید بدانید که یکی از راه‌های رسیدن به این هدف، ارز دیجیتال بانک مرکزی است. اتحادیه اروپا نیز به دنبال همین موضوع، به دنبال ارائه یورو دیجیتال است. در یک نتیجه‌گیری کلی باید بگوییم که با توجه به حضور پررنگ کشورهای اتحادیه اروپا و چین در این طرح، به احتمال زیاد آینده‌ی نظام‌های مالی تا حد بسیار زیادی تحت تأثیر CBDCها قرار خواهند گرفت.

متاورس و آینده ارز دیجیتال

متاورس جهان مجازی است که تاکنون شرکت‌های بسیار بزرگی همچون فیسبوک و … بر روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند. فعلاً کاربران برای حضور در این جهان مجازی تنها از یک هدست استفاده می‌کنند. این جهان دیجیتالی روز به روز به جهان واقعی شبیه‌تر می‌شود و باید بدانید که با توسعه و پیشرفت این حوزه، ارزهای دیجیتال دچار تغییرات اساسی می‌شوند.

کاربران می‌توانند در این جهان مجازی با یکدیگر ارتباط داشته باشند، کار کنند، بازی کنند و به خرید و فروش بپردازند. Decentraland، جهان مجازی که اکنون یکی از پروژه‌های بلاک چین است بر روی این موضوع تمرکز کرده است.

در حال حاضر جهان مجازی که از آن صحبت می‌کنیم به بلوغ و شهرت کافی نرسیده است، اما در صورتی که توسعه پیدا کند، خواهید دید که به منظور پرداخت هزینه‌ها، ارزهای دیجیتال بهترین گزینه ممکن هستند. امکان دارد انسان‌های بیش‌تری در سال‌های آینده وارد این دنیای مجازی شوند. این موضوع می‌تواند در آینده‌ ارزهای دیجیتال این پلتفرم، تغییرات اساسی به وجود آورد.

پیش بینی آینده بیت کوین

پیش بینی آینده بیت کوین ها اصلاً کار ساده‌ای نیست و به همین دلیل، هر گونه سرمایه‌گذاری در حوزه‌ی ارزهای دیجیتال باید با داشتن دانش و اطلاعات کافی انجام شود. هیچ فردی نمی‌تواند اطلاعات دقیقی از آینده‌ی این ارز دیجیتال ارائه دهد، برخی از افراد این بازار را مانند یک حباب می‌دانند و برخی دیگر اعتقاد دارند که در آینده با رشد قیمت 30 برابری رو به رو خواهیم شد.

در ادامه قصد داریم در رابطه با پیش بینی آینده‌ی بیت کوین از زبان برجسته‌ترین افراد فعال در این حوزه صحبت کنیم.

پیش بینی آینده بیت کوین

آینده بیت کوین از نگاه برخی از افراد فعال در حوزه ارزهای دیجیتال

بیت کوین یک ارز جهانی است که کارکردهایی مشابه پول دارد، اما به طور کلی یک نظام پرداخت جهانی بدون پشتوانه است. بیت کوین از نظر فنی، اولین پول دیجیتال نامتمرکز است. دلیل آن هم این است که بدون مسئول مرکزی یا بانک مرکزی عمل می‌کند. در این جا با یک شبکه همتا به همتا رو به رو هستیم که کاربران می‌توانند بدون واسطه، معاملات خود را به صورت مستقیم انجام دهند. با وجود تمامی این صحبت‌ها، بیت کوین‌ها از محبوبیت بسیار بالایی برخورداراند و از این جهت، آن‌ها را پادشاه رمز ارزها می‌دانند.

پیش بینی قیمت بیت کوین از نگاه اندی ایدستریوم

اندی ایدستریوم از طرفداران پر و پا قرص ارز دیجیتال بیت کوین است. ادستروم در سال 2020، آینده بیت کوین را این گونه پیش بینی کرد: او اعلام کرد قیمت بیت کوین تا سال 2030 به سقف 8 تریلیون دلار خواهد رسید. این قیمت، همان قیمت تقریبی بازار طلا است و خود ادستروم هیچ اشاره‌ای به این موضوع نکرده است. در صورتی که پیش بینی ادستروم محقق شود، قیمت یک سکه در حدود 400000 خواهد بود. یکی دیگر از پیش بینی‌های وی در مورد آینده بیت کوین این است که بیت کوین قابلیت این را دارد که به ارز پیش فرض جهانی تبدیل شود.

پیش بینی قیمت بیت کوین از نگاه مایکل نوگراتز

مایکل نوگراتز، مدیر عامل شرکت گلکسی دیجیتال مدت‌هاست که در حوزه فناوری بلا چین و بیت کوین فعالیت می‌‌کند. وی تاکنون پیش‌بینی‌های زیادی در رابطه با آینده بیت کوین انجام داده است که برخی از آن‌ها اشتباه و برخی دیگر درست از آن در آمده‌اند.

نوگراتز در سال 2019 پیش بینی کرد که تا 10 سال آینده، بیت کوین از سقف 7.5 تریلیون دلار طلا، عبور خواهد کرد. زمان و مقدار قیمتی که مایکل نوگراتز پیش بینی کرده است تا حد بسیار زیادی به پی بینی ادستروم نزدیک است.

پیش بینی قیمت بیت کوین از نگاه کی ون پیترسون

کی ون پیترسون یک متخصص در حوزه تجارت آنلاین و سرمایه‌گذاری است. کی ون پیترسون از کاربران فعال توییتر است که هیچ گاه از پیش بینی در رابطه با آینده ارزهای دیجیتال، ترس و نگرانی نداشته است. او اعتقاد دارد تا سال 2027، قیمت بیت کوین 100000 دلار در هر واحد افزایش پیدا می‌کند.

آینده ارزهای دیجیتال در ایران

همان طور که می‌دانید کشور ایران مدت‌هاست با تحریم‌های شدید آمریکا مواجه شده است و به همین دلیل از سیستم بانکداری جهان جدا شده است. اما همین موضوع مزیتی را برای ارزهای دیجیتال در این کشور رقم می‌زند. به دلیل آن که ارزهای دیجیتال درایران تحت سلطه قدرت نیستند و کشور خاصی آن‌ها را مد نظر ندارد، می‌توانند ابزار بسیار خوبی برای رهایی از بند تحریم‌ها محسوب شوند.

ناگفته نماند که این هدف در صورتی محقق می‌شود که در آینده ارز دیجیتال در کشورهای طرف معامله ایران، به رسمیت شناخته شود. کشورهای طرف معامله باید در معاملات خود از ارزهای دیجیتال استفاده کنند. باید بگوییم که تاکنون شاهد هیچ اتفاقی در این زمینه نبوده‌ایم.

همان طور که در مطالب قبلی اشاره کردیم، کشور السالوادور، ارز دیجیتال بیت کوین را به عنوان یک ارز رسمی در کشور خود شناخته است. بنابراین در این کشور، امکان پرداخت هزینه‌ها از طریق بیت کوین وجود دارد.

اما در کشور ایران، هنوز در رابطه با تأیید ارز دیجیتالی صحبت جدی نشده است و تقریباً می‌توان گفت که این امر غیر ممکن است. بانک مرکزی بارها بیان کرده است که تنها مرجع سیاست‌گذار در رابطه با پول رسمی کشور ایران، بانک مرکزی است.

کلام آخر

در این نوشته به بررسی آینده ارز دیجیتال پرداختیم. دانستید که امروزه، افراد بسیار زیادی در حال تلاش برای سرمایه‌گذاری در این حوزه هستند. لازم است یادآور شویم که فعالیت در این حوزه، نیازمند دانش و تجربه‌ی بالایی است، بنابراین افرادی که به دنبال موفقیت و رسیدن به سودهای بالا در این راه هستند، باید از ماهیت ارزها، قیمت لحظه به لحظه‌ی آن‌ها و آینده‌ای که در پیش رو دارند، آگاه باشند.

در این مقاله در رابطه با موارد مهمی صحبت کردیم که می‌توانند آینده‌ی ارزهای دیجیتال را تا حد بسیار زیادی تحت تأثیر قرار دهند. در رابطه با رسمی شدن ارزها صحبت کردیم و دانستید که با تأیید ارزهای دیجیتال در کشورهای بزرگ و توسعه یافته، با انقلابی جدید رو به رو می‌شویم. همچنین در رابطه با بانک مرکزی، جهان متاورس و تأثیرات آن‌ها بر روی ارزهای دیجیتال نیز توضیحاتی را خدمت شما عزیزان ارائه دادیم.

در ادامه در مورد پادشاه رمز ارزها یعنی بیت کوین و پیش بینی قیمت آن در آینده صحبت کردیم. در پایان نیز آینده رمز ارزها را در کشور ایران مورد بررسی قرار دادیم.

بیشتر بخوانید

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید